top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAdriana Tomšů

Evropští mistři ve hře go se v Česku utkají o více než půl milionu korun

Do Prahy se historicky poprvé sjede 16 nejsilnějších evropských hráčů go, aby se zúčastnili nejprestižnějšího turnaje roku, jehož cenový fond převyšuje částku 520 000 Kč. Organizaci Grand Slamu v deskové hře go zajišťuje Česká asociace go ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a festivalem Deskohraní.


Praha, 12. října 2023 – Od 19. do 22. října bude probíhat v majestátních prostorách Klementina a Profesního Domu letošní ročník Grand Slamu v deskové hře go. Reprezentovat mezi silnou zahraniční konkurencí nás budou také nejsilnější čeští hráči Lukáš Podpěra a Jan Šimara. Právo organizace získala Česká asociace go především díky úspěšnosti našich reprezentantů na mezinárodní scéně a kvalitě místních turnajů.


„Zájem o pořádání této akce je mezi členy Evropské federace go skutečně velký. O to větší radost máme, že byla právě Česká asociace go v letošním roce vybrána, aby se organizace zhostila. Česko je v měřítku Evropy již dlouhodobě jednou ze zemí nejen s nejsilnějšími hráči go, ale také zemí s nejlépe obsazenými turnaji celkově,” uvedla k pořadatelství předsedkyně České asociace go Adriana Tomšů.


Úspěšnost českých reprezentantů na mezinárodní scéně potvrzují samotné výsledky. Například Jan Šimara se stal již v roce 2012 mistrem Evropy. Čechům se však daří i na světových akcích, kde například v roce 2021 obsadil Lukáš Podpěra 4. místo na Mistrovství světa a stal se tak jedním z nejlépe umístěných Evropanů v historii tohoto šampionátu.


„Grand Slam je výkladní skříní evropského go. Zahrát si na takovém turnaji není samozřejmost a vždy si vážím své účasti. Každé vítězství je zde úspěchem a doufám, že se mi podaří dostat se na domácí půdě v turnaji co nejdál,“ okomentoval svou účast na Grand Slamu aktuálně nejsilnější český hráč Lukáš Podpěra.


Akce se koná po boku festivalu Deskohraní, které každoročně na dva týdny v říjnu otevírá a přibližuje svět deskových her veřejnosti. „Deskohraní již 22 let ukazuje deskovky nejširší veřejnosti a hra go je toho od samého počátku součástí. Letos spojujeme síly s Klementinem a neumím si představit lepší oslavu začátku této nové éry, než tak významný turnaj v go přímo na Deskohraní,” prohlásil Jakub Těšínský, ředitel festivalu Deskohraní.


„Jsme rádi, že můžeme být součástí festivalu Deskohraní a otevřít tak prostory Národní knihovny milovníkům deskových her. Vždyť kde jinde by se měly hrát deskovky, než v knihovně,“ říká tisková mluvčí Národní knihovny ČR Martina Košanová.


Původem asijská desková hra go stále nabývá na popularitě také v Evropě. Do povědomí se v poslední době dostala i díky vítězství programu AlphaGo nad nejsilnějším hráčem světa. Firma DeepMind, patřící společnosti Google, vyvinutím tohoto programu dosáhla zásadního milníku ve vývoji umělé inteligence.


Go a Šachy


Zatímco prvním známým pokořitelem šachového šampiona se v roce 1997 stal program DeepBlue (IBM), který porazil mistra světa Garriho Kasparova, v go se podařilo umělé inteligenci zvítězit až v roce 2016, tedy o 19 let později. Hlavním rozdílem mezi šachy a go je právě počet kombinací tahů, který je v go mnohonásobně vyšší. I z toho důvodu je podle expertů tvorba programu úspěšného v této hře mnohem složitější.


Více informací: https://www.praguegrandslam.com/.


###


Česká asociace go je hlavní organizací, která zastřešuje hráče a příznivce deskové hry go v České republice. Vznikla v roce 1991. Mezi její hlavní cíle patří šíření a propagace go, a to zejména mezi mládeží, podpora reprezentace, podpora klubů go, organizování turnajů a zastupování české komunity hráčů go při jednání s dalšími institucemi a organizacemi jak u nás, tak v zahraničí.


Kontakt: Adriana Tomšů, předsedkyně České asociace go, +420 730 682 270, vybor@goweb.cz


POZVÁNKA NA TISKOVOU KONFERENCI


Hře go se mohou věnovat i malé děti. Základní pravidla se naučí velmi rychle.

Česká reprezentantka Adriana Tomšů 2-dan na Mistrovství Evropy žen 2016 v Belgii

Český nejsilnější hráč go přemýšlí nad svým dalším tahem.

Partie mezi našimi nejsilnějšími českými hráči na mezinárodním Pražském turnaji.

Největší odlišností mezi šachy a go je počet kombinací, který výrazně převyšuje právě v go.

Vítězové čtvrtého ročníku Grand Slamu uskutečněného v Berlíně

Česká asociace go letos spustila projekt, který si klade za cíl podporovat lektory a otevírat více kroužků na školách

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page